Vienas svarbiausių klausimų, kuris aktualus kiekvienam pradedančiajam ar profesionaliam bėgikui – vis tik kokia avalynė yra tinkamiausia bėgiojimui? Į ka svarbiausia atkreipti dėmesį? Mada? Žinomi prekiniai ženklai? Patogumas?
Neretai pirmenybė teikiama vizualiniam aspektui ir kitiems parametrams, tačiau retas susimąsto, kokią svarbą dėvima sportinė avalynė turi žmogaus organizmui. Bėgimo bateliai padeda koreguoti eiseną, daro įtaką bėgimo technikai, nulemia komfortą, biomechaninę judėjimo charakteristiką, galiausiai – net sportinius rezultatus.
Tad išsirinkti tinkamus batelius – ypatingai svarbi misija. „3D Motion Lab“ kineziterapeutas Mangirdas Kazaženko dalinasi patarimais, kurie pravers ieškant naujų ir gerų bėgimo batelių.
Pagal jų nusidėvėjimą specialistai galės spręsti apie jūsų bėgimo stilių ir pėdos tipą, o tai irgi gali pagelbėti išsirinkti kuo tinkamesnę avalynę.
Bėgimo bateliai turėtų būti puse dydžio didesni nei kasdieniai batai. Labiausiai akcentuokite padikaulių ir pirštakaulių vietas, jie turi judėti nevaržomai
Dienos metu einant ar stovint gravitacijos jėga labiausiai veikia kraujagysles, tad natūralu kad pėdos gali būti patinusios. Atsižvelgkite į tai kokiu paros metu dažniausiai bėgiojate.
Atsižvelkite į savo pėdos tipą: aukštas ar žemas skliautas, ar nėra deformacijų, pėda labiau supinuota ar pronuota. Visa tai turi didelę įtaką geram ir komfortiškam bėgimui bei kūnui tenkančių apkrovų paskirstymui. Neapsirikite ir nenusipirkite batelių, skirtų žmonėms su pronacija, jei jūsų koja neutrali ir atvirkščiai. Bėgant daug kilometrų, turint supinaciją ar pronaciją, keliai pervargsta ir bėgiojimas gali pasibaigti uždegimu ar trauma. Pronacija – tai tokia būklė, kai žmogaus keliai einant ar bėgant šiek tiek linksta į kojų vidų, o supinacija atvirkščiai – į išorę.
3D Motion Lab tyrimų rezultatai: čiurnos judesių amplitudės
3D Motion Lab tyrimų rezultatai: pėdos statymas
3D Motion Lab tyrimų rezultatai: pėdos pakrypimai
Dažniausiai bėgimo batelius reikia keisti po 500-800 nubėgtų kilometrų, todėl sekite kiek nubėgate. Atsižvelkite į dažniausiai nubėgamą atstumą, jei tai yra ilgi nuotoliai ieškokite batų, kurie labiau amortizuotų, jei trumpesni – stabilizuotų.
Pėda veikia kaip krūvio paskirstytojas, o netinkamai pasirinkus jos statymo padėtį bėgimo metu, galimi tam tikri jos pažeidimai ir išties rimtos traumos. Bemaž rizikingiausias bėgimas atsispiriant nuo kulno. Tokia klaida būdinga maždaug 80 procentų mėgėjų. Taip bėgant keliai patiria didelę apkrovą. Dėl netaisyklingos technikos apkrova sąnariams padidėja net iki trijų kartų. Jeigu sveriate 60 kilogramų, apkrova, kuri tenka jūsų kelio sąnariui, bus lygi 180 kilogramų. Tad koreguoti bėgimo techniką būtina. Tačiau nemaža dalis gamintojų yra pritaikę avalynes atsižvelgiant į bėgimo techniką, norint bent kiek sumažinti patiriamą apkrovą. Dalinamės TOP5 bėgimo batų pasirinkimus pagal „Runscribe” portalo lankytojų vertinimą:
Bėgimas ant kulno
Bėgimas ant vidurio pėdos
Bėgimas ant pirštų galų
Informacijos šaltinis: Shoes – RunScribe Gait Analysis