Skip to main content

Vienas svarbiausių klausimų, kuris aktualus kiekvienam pradedančiajam ar profesionaliam bėgikui – vis tik kokia avalynė yra tinkamiausia bėgiojimui? Į ka svarbiausia atkreipti dėmesį? Mada? Žinomi prekiniai ženklai? Patogumas?

Neretai pirmenybė teikiama vizualiniam aspektui ir kitiems parametrams, tačiau retas susimąsto, kokią svarbą dėvima sportinė avalynė turi žmogaus organizmui. Bėgimo bateliai padeda koreguoti eiseną, daro įtaką bėgimo technikai, nulemia komfortą, biomechaninę judėjimo charakteristiką, galiausiai – net sportinius rezultatus.

3D motion lab

Tad išsirinkti tinkamus batelius – ypatingai svarbi misija. „3D Motion Lab“ kineziterapeutas Mangirdas Kazaženko dalinasi patarimais, kurie pravers ieškant naujų ir gerų bėgimo batelių.

Į parduotuvę galite atsinešti senus bėgimo batelius

Pagal jų nusidėvėjimą specialistai galės spręsti apie jūsų bėgimo stilių ir pėdos tipą, o tai irgi gali pagelbėti išsirinkti kuo tinkamesnę avalynę.

Tinkamai įvertinkite batų dydį

Bėgimo bateliai turėtų būti puse dydžio didesni nei kasdieniai batai. Labiausiai akcentuokite padikaulių ir pirštakaulių vietas, jie turi judėti nevaržomai

Netinkamas paros metas batų pirkimui

Dienos metu einant ar stovint gravitacijos jėga labiausiai veikia kraujagysles, tad natūralu kad pėdos gali būti patinusios. Atsižvelgkite į tai kokiu paros metu dažniausiai bėgiojate.

Pėdos anatomija

Atsižvelkite į savo pėdos tipą: aukštas ar žemas skliautas, ar nėra deformacijų, pėda labiau supinuota ar pronuota. Visa tai turi didelę įtaką geram ir komfortiškam bėgimui bei kūnui tenkančių apkrovų paskirstymui. Neapsirikite ir nenusipirkite batelių, skirtų žmonėms su pronacija, jei jūsų koja neutrali ir atvirkščiai. Bėgant daug kilometrų, turint supinaciją ar pronaciją, keliai pervargsta ir bėgiojimas gali pasibaigti uždegimu ar trauma. Pronacija – tai tokia būklė, kai žmogaus keliai einant ar bėgant šiek tiek linksta į kojų vidų, o supinacija atvirkščiai – į išorę.

Begimo batai_3DmotionLab

3D Motion Lab tyrimų rezultatai: čiurnos judesių amplitudės

Begimo batai_3Dmotionlab

3D Motion Lab tyrimų rezultatai: pėdos statymas

begimo batai_3dmotionlab

3D Motion Lab tyrimų rezultatai: pėdos pakrypimai

Batų nusidėvėjimas

Dažniausiai bėgimo batelius reikia keisti po 500-800 nubėgtų kilometrų, todėl sekite kiek nubėgate. Atsižvelkite į dažniausiai nubėgamą atstumą, jei tai yra ilgi nuotoliai ieškokite batų, kurie labiau amortizuotų, jei trumpesni – stabilizuotų.

Bėgimo technika

Pėda veikia kaip krūvio paskirstytojas, o netinkamai pasirinkus jos statymo padėtį bėgimo metu, galimi tam tikri jos pažeidimai ir išties rimtos traumos. Bemaž rizikingiausias bėgimas atsispiriant nuo kulno. Tokia klaida būdinga maždaug 80 procentų mėgėjų. Taip bėgant keliai patiria didelę apkrovą. Dėl netaisyklingos technikos apkrova sąnariams padidėja net iki trijų kartų. Jeigu sveriate 60 kilogramų, apkrova, kuri tenka jūsų kelio sąnariui, bus lygi 180 kilogramų. Tad koreguoti bėgimo techniką būtina. Tačiau nemaža dalis gamintojų yra pritaikę avalynes atsižvelgiant į bėgimo techniką, norint bent kiek sumažinti patiriamą apkrovą. Dalinamės TOP5 bėgimo batų pasirinkimus pagal „Runscribe” portalo lankytojų vertinimą:

Bėgimas ant kulno

Bėgimas ant vidurio pėdos

Bėgimas ant pirštų galų

1. Adidas Adizero Boston 8 3615 miles / 424 runners
1. Topo Athletic Ultrafly 2 4501 miles / 517 runners
1. Altra Escalante 4879 miles / 827 runners
2. Nike Structure 20 1935 miles / 211 runners
2. Altra Escalante 2139 miles / 334 runners
2. Nike VaporFly 4% Flyknit 4335 miles / 594 runners
3. Nike air structure 1810 miles / 205 runners
3. Altra Solstice 2110 miles / 355 runners
3. Nike Nike Zoom Pegasus Turbo 3212 miles / 460 runners
4. ASICS Kayano 25 1401 miles / 185 runners
4. Hoka One One Clifton 1931 miles / 318 runners
4. Nike ZoomX Invincible Run 2992 miles / 448 runners
5. Adidas Adidas Boston Boost 7 1282 miles / 157 runners
5. Nike Nike Zoom Pegasus Turbo 1812 miles / 251 runners
5. Saucony Kinvara 9 2593 miles / 420 runners

Informacijos šaltinis: Shoes – RunScribe Gait Analysis