Skip to main content

Atsako kineziterapeutas Mangirdas

Šiais laikais fizinis aktyvumas tampa neatsiejama mūsų dienos dalimi. Žmonės pradeda domėtis ne tik įvairiomis sporto rūšimis, bet ir tinkamu pasiruošimu joms: inventoriumi, apranga, avalyne bei svarbiausiu aspektu – apšilimu. Tinkamas apšilimas gali užtikrinti traumų bei po sporto kylančio diskomforto prevenciją.

“Pacientai manęs dažnai teiraujasi apie tempimo pratimus: „kodėl turėčiau temptis?“, „kada turėčiau tai daryti?“ , „kaip dažnai tai daryti?“. Mes visi žinome, koks geras jausmas apima prasitempus kylant iš lovos arba ilgiau pasėdėjus prie stalo. Po ilgesnės monotoniškos veiklos kūnas tarsi pats prašo, kad ištemptume tam tikras vietas, kurios patyrė apkrovą.”

Mangirdas KazačenkoKineziterapeutas

Tempimas taip pat padidina kraujo tekėjimą į raumenis, pagerina lankstumą ir sąnarių judesių amplitudę, o tai sumažina susižeidimo riziką. Kaip kineziterapeutas dažnai dirbu su pacientais, kuriems reikalingas didesnis lankstumas ir didesnė judesių amplitudė, ypač po raumenų ar kaulų traumos.

Norėčiau pabrėžti, kad skirtingai fizinei veiklai reikėtų pasirinkti atitinkamą apšilimą. Galima būtų išskirti du apšilimo būdus – statinius bei dinaminius tempimo pratimus. Toliau aptarsiu, kokiais atvejais kuri tempimo pratimų rūšis yra reikalingi.

Statiniai tempimo pratimai

Šie tempimo pratimai yra efektyvesni, kai taikomi esant tam tikram sutrikimui arba po fizinės veiklos (esant ribotai judesių amplitudei, jaučiant raumenų skausmą po treniruotės, esant raumenų disbalansui). Atliekant šiuos tempimus raumenį reikia ištempti kiek įmanoma daugiau ir užlaikyti nuo 20 iki 45 sekundžių bei pakartoti iki 5 kartų. Svarbu pabrėžti, kad neturite jausti skausmo – tempimus atlikite lėtai bei nepamirškite giliai kvėpuoti. Norint išlaikyti optimalią fizinę sveikatą ir tinkamą judesių amplitudę be didesnių pastangų, labai svarbu taisyklingai atlikti statinius tempimo pratimus.

Dinaminiai tempimo pratimai

Šie tempimo pratimai atliekami prieš treniruotę, varžybas ar kitą sportinę veiklą. Juos atliekant skatinama kraujo apytaka raumenyse, pagerėja greitis, judrumas bei suaktyvėja deguonies pasisavinimas organizme. Šie funkciniai ir sportui būdingi judesiai padeda padidinti raumenų temperatūrą ir sumažinti raumenų standumą, todėl svarbu atlikti 10-15 minučių trukmės dinaminius tempimo pratimus prieš sportą.

Mūsų gydytojai ir kineziterapeutai pacientams, norintiems išlaikyti fizinę sveikatą, dažnai rekomenduoja tempimo pratimus.