Skip to main content

Naujų technologijų įsisavinimo dėka į kitą lygį pakilo šalies kineziterapeutų praktikų paslaugos

3D motion lab

Šalyje jau atsirado galimybė nepilnamečių ir suaugusiųjų judėjimo problemų sprendimui pasitelkti 3D biomechaninius tyrimus, kurie užtikrina, kad per trumpiausiai įmanomą laiką, eliminuojant žmogiškąsias klaidas, gaunama informacija, reikalinga tiksliai diagnozei nustatyti. Pagal gautus tyrimo rezultatus medikai sudaro individualius reabilitacijų ar treniruočių planus.

Remiantis statistika, atskirose lokacijose netaisyklinga laikysena ir ortopediniai judėjimo negalavimai  nustatomi net iki 80 proc. Lietuvos nepilnamečių. Todėl būtent jiems itin svarbu apsilankyti pas specialistus intensyviuoju stuburo augimo laikotarpiu: mergaitėms  – 4–6 ir 11–14 metų, berniukams – 6–8 ir 13–16 metų. Šio amžiaus vaikus rekomenduojama tikrinti net 2–3 kartus per metus, jei norima išvengti rimtų sveikatos problemų ir galimų vystymosi sutrikimų. Kito amžiaus atžalas tėvai pas medikus turėtų nuvesti pasitikrinti ne rečiau kaip kartą per metus.

Vaikų ortopedas traumatologas Saidas Žukauskas

Vaikų ortopedas traumatologas Saidas Žukauskas

Vaikų ortopedo traumatologo Saido Žukausko teigimu, kompiuterinės trimatės analizės didžiausias privalumas tas, jog žmogus vertinimas judesyje, o technologija leidžia kiekvienam pritaikyti asmeninę pagalbą.

„Funkciniai instrumentiniai tyrimai, tokie kaip kompiuterinė eisenos analizė, dinaminė elektroneuromiografija bei padobarografija indikuotinos plačiai ortopedinei pacientų grupei – nuo neuroortopedinėmis ligomis sergančiųjų, atsižvelgiant į jų funkcinį aktyvumą, iki turinčių pėdos patologiją, ašines kojų deformacijas ir panašiai. Taip pat tai didelė pagalba, ieškant sąnarių, klubų, kelių, čiurnų pažeidžiamumo priežasčių, plačiai pritaikoma sporto ortopedijoje. Šie tyrimai dar naudingi, parenkant ortopedinius reikmenis bei sudarant reabilitacines programas“, – sako S. Žukauskas.

KTU Mechatronikos instituto Biomechatronikos laboratorijos vadovas Aurelijus Domeika teigia, jog užsienyje tokie tyrimai yra žinomi labai gerai ir plačiai paplitę. Tad emigrantų šeimos, grįžusios į Lietuvą, kreipiasi, kad jų vaikai būtų patikrinti, nes kitose šalyse paslauga sunkiai prieinama. Be to, mažiesiems pacientams 3D biomechaninis testavimas labai naudingas, siekiant nustatyti sveikatos sutrikimus, kuriems įtaką padarė dėl koronaviruso pandemijos apribotas judėjimas.

Aurelijus Domeika

KTU Mechatronikos instituto Biomechatronikos laboratorijos vadovas Aurelijus Domeika

„Dažniausiai dėl tyrimo kreipiasi pacientai, kuriems yra sudėtinga diagnozuoti sveikatos sutrikimus, neatliekat judesio vertinimo. Taip pat tie, kas patiria judamojo aparato skausmus, negalavimus ir neranda priežasties. Šis testavimas labai naudingas profesionaliame sporte, padeda pažinti savo kūną, silpnas ir tobulintinas jo vietas, išvengti traumų ar pagerinti sportinius pasiekimus. Pagrindinis šio tyrimo išskirtinumas iš kitų – jis leidžia vertinti žmogų, kai jis juda. Skausmai ir negalavimai taip pat pasireiškia daugiau ne ramybės būsenoje, o judesyje. Dažnai pasitaiko, kad gydytojai neranda negalavimo priežasčių, o ištyrus biomechaniškai nesunkiai nustatome problemas. Tada jau specialistai gali sudaryti individualius reabilitacijos planus ir po kurio laiko įvertinti, kaip pasikeitė situacija, ar reikia tęsti atstatymo programą, o galbūt jau reikia stiprinti kitas raumenų grupes.

Kitas momentas – jei skauda kojas, galūnes, problema gali būti ne jose, o viršutinėje kūno dalyje. Žmogus vientisas organizmas, todėl reikia žiūrėti kompleksiškai. Tyrimas nuskaito visą kūną, tiksliai nustato kiekvieną žmogaus segmentą ir jo būklę, simetriškumą, suteikia vertingos informacijos“, – pasakoja A. Domeika.

Netaisyklingos laikysenos priežastys

Netaisyklingos laikysenos priežastys – pačios įvairiausios: silpnas liemens raumenų korsetas; netaisyklinga asimetrinė poza, ilgai sėdint mokyklos suole ir ruošiant namų darbus; netaisyklinga eisena, netinkamai parinkta sporto šaka ir kt. Laiku neišsprendus problemų,  pasekmės gali išlikti visam gyvenimui. Kad vaikas vystytųsi taisyklingai, svarbu nuo mažens tolygiai ir darniai stiprinti jo visą organizmą.

Švedijos mokslininkų sukurta Qualisys 3D vaizdo matavimo ir analizės sistemą ne tik padeda atlikti eisenos korekciją, sumažina judėjimo disbalansą, užtikrina tolygią sąnarių apkrovą, bet leidžia pasirūpinti laikysenos ir eisenos nukrypimų prevencija. Jei laikysena taisyklinga, taisyklingoje padėtyje išlieka ir vidaus organai: širdis, plaučiai, kepenys, skrandis, žarnynas, užtikrinama normali jų veikla. Esant krūtinės ląstos ir stuburo deformacijoms, spaudžiami vidaus organai, apsunkinama jų veikla, todėl gali kilti įvairių negalavimų.

„Svarbu žinoti, kad šiuolaikinės technologijos leidžia žmogų analizuoti funkciniame lygyje, ne tik statiniame. Biomechaninius tyrimus pacientai priima dažniausiai su didžiuliu susidomėjimu, ypač vaikai. Tai juos įtraukia. Vieni išeina su šypsena, kiti susimastę – ir tėvai, ir vaikai. Gauti atsakymai yra interpretuojami individualiai. Tam tikrose tyrimo vertinimo vietose laikas sustoja, vyksta analizė. Žvelgiama į kiekį parametrų, kuriais remiantis atsakoma į suformuotus klausimus, uždavinius. Visa tai aptariama su pacientais, tėvais“, – teigia S. Žukauskas.

Aktualu ir mėgėjiškai sportuojantiems    

Paplitusi nuomonė, kad bet koks judėjimas ar sportinė veikla teigiamai veikia žmogaus organizmą ir stiprina sveikatą. Tačiau dažnu atveju būna gerai išvystytos vos kelios fizinės savybės, o stuburas ir su juo susiję organai – raiščiai, raumenys, kremzlinis audinys – pažeisti. Todėl labai svarbu ne tik suaugusiems, bet ir vaikams sportą derinti su individualiais sveikatos stiprinimo pratimais.

Specialistų duomenimis su diskomfortu, kurio priežasčių nepavyksta išsiaiškinti patiems, susiduria maždaug 80 proc. bėgikų – tiek mėgėjų, tiek profesionalų.

„Pasaulinė tendencija – trys ketvirtadaliai gyventojų turi per mažą fizinį aktyvumą arba gerai yra išvystę tik tam tikras raumenų grupes. Dažnai biuro darbuotojai praleidžia daug laiko sėdimame darbe, o paskui staiga išbėga į maratoną. Tai žinoma – didelė klaida, nes kūnas nėra paruoštas. Ne paslaptis, jog skausmai ir negalavimai taip pat pasireiškia daugiau ne ramybės būsenoje, o judesyje. Dėl to ir turime atvejų, kai gydytojai neranda negalavimo priežasties, o ištyrus biomechaniškai problemos tampa akivaizdžios“, – dėsto A. Domeika.

„Bėgimo analizė apima tam tikrus aspektus: batų ir pėdų sąveika, bėgimo technikos gerinimą, nustatoma, ar tinkamas stilius, kokios ir kur perkrovos, taip pat problemos identifikuojamos ir pačio bėgimo metu.  Šiems klausimams išspręsti naudojamos skirtingos testavimo sistemos, tačiau bemarkerinis (be žymeklių) 3D judesio vertinimas yra naujovė, kuri ateityje turėtų suteikti daug įdomios informacijos apie minėtus aspektus. Tai svarbu norint pradėti bėgti teisingai bei tobulinti savo bėgimo techniką ir siekti užsibrėžtų rezultatų“, – tvirtina S. Žukauskas.

3D biomechaniniai tyrimai  kineziterapeutams ir kitiems medikams ženkliai palengvina darbą, nes pateikia išsamią informaciją, kuri itin vertinga progreso sekimui. Ataskaita galima ir video formatu, pagal kurią net ir treneriai gali stebėti žmogaus organizmo būklės tendencijas.

UAB „OrtoPro“ ortopedijos srityje dirba nuo 2001 metų. Įmonės išskirtinumas – kompleksinės ortopedijos paslaugos. Stiprindama savo pozicijas rinkoje ir norėdama savo Klientams teikti tik aukščiausios kokybės paslaugas „OrtoPro“ įsigijo Qualisys 3D judesio technologiją. Įmonės buveinė – Vilniaus mieste, o filialai veikia ir kituose Lietuvos miestuose: Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje.

Kaip išsirinkti tobulus bėgimo batelius?

Vienas svarbiausių klausimų, kuris aktualus kiekvienam pradedančiajam ar profesionaliam bėgikui – vis tik kokia avalynė yra tinkamiausia bėgiojimui? Į ka svarbiausia atkreipti dėmesį? Mada? Žinomi prekiniai ženklai? Patogumas?

Neretai pirmenybė teikiama vizualiniam aspektui ir kitiems parametrams, tačiau retas susimąsto, kokią svarbą dėvima sportinė avalynė turi žmogaus organizmui. Bėgimo bateliai padeda koreguoti eiseną, daro įtaką bėgimo technikai, nulemia komfortą, biomechaninę judėjimo charakteristiką, galiausiai – net sportinius rezultatus.

3D motion lab

Tad išsirinkti tinkamus batelius – ypatingai svarbi misija. „3D Motion Lab“ kineziterapeutas Mangirdas Kazaženko dalinasi patarimais, kurie pravers ieškant naujų ir gerų bėgimo batelių.

Į parduotuvę galite atsinešti senus bėgimo batelius

Pagal jų nusidėvėjimą specialistai galės spręsti apie jūsų bėgimo stilių ir pėdos tipą, o tai irgi gali pagelbėti išsirinkti kuo tinkamesnę avalynę.

Tinkamai įvertinkite batų dydį

Bėgimo bateliai turėtų būti puse dydžio didesni nei kasdieniai batai. Labiausiai akcentuokite padikaulių ir pirštakaulių vietas, jie turi judėti nevaržomai

Netinkamas paros metas batų pirkimui

Dienos metu einant ar stovint gravitacijos jėga labiausiai veikia kraujagysles, tad natūralu kad pėdos gali būti patinusios. Atsižvelgkite į tai kokiu paros metu dažniausiai bėgiojate.

Pėdos anatomija

Atsižvelkite į savo pėdos tipą: aukštas ar žemas skliautas, ar nėra deformacijų, pėda labiau supinuota ar pronuota. Visa tai turi didelę įtaką geram ir komfortiškam bėgimui bei kūnui tenkančių apkrovų paskirstymui. Neapsirikite ir nenusipirkite batelių, skirtų žmonėms su pronacija, jei jūsų koja neutrali ir atvirkščiai. Bėgant daug kilometrų, turint supinaciją ar pronaciją, keliai pervargsta ir bėgiojimas gali pasibaigti uždegimu ar trauma. Pronacija – tai tokia būklė, kai žmogaus keliai einant ar bėgant šiek tiek linksta į kojų vidų, o supinacija atvirkščiai – į išorę.

Begimo batai_3DmotionLab

3D Motion Lab tyrimų rezultatai: čiurnos judesių amplitudės

Begimo batai_3Dmotionlab

3D Motion Lab tyrimų rezultatai: pėdos statymas

begimo batai_3dmotionlab

3D Motion Lab tyrimų rezultatai: pėdos pakrypimai

Batų nusidėvėjimas

Dažniausiai bėgimo batelius reikia keisti po 500-800 nubėgtų kilometrų, todėl sekite kiek nubėgate. Atsižvelkite į dažniausiai nubėgamą atstumą, jei tai yra ilgi nuotoliai ieškokite batų, kurie labiau amortizuotų, jei trumpesni – stabilizuotų.

Bėgimo technika

Pėda veikia kaip krūvio paskirstytojas, o netinkamai pasirinkus jos statymo padėtį bėgimo metu, galimi tam tikri jos pažeidimai ir išties rimtos traumos. Bemaž rizikingiausias bėgimas atsispiriant nuo kulno. Tokia klaida būdinga maždaug 80 procentų mėgėjų. Taip bėgant keliai patiria didelę apkrovą. Dėl netaisyklingos technikos apkrova sąnariams padidėja net iki trijų kartų. Jeigu sveriate 60 kilogramų, apkrova, kuri tenka jūsų kelio sąnariui, bus lygi 180 kilogramų. Tad koreguoti bėgimo techniką būtina. Tačiau nemaža dalis gamintojų yra pritaikę avalynes atsižvelgiant į bėgimo techniką, norint bent kiek sumažinti patiriamą apkrovą. Dalinamės TOP5 bėgimo batų pasirinkimus pagal „Runscribe” portalo lankytojų vertinimą:

Bėgimas ant kulno

Bėgimas ant vidurio pėdos

Bėgimas ant pirštų galų

1. Adidas Adizero Boston 8 3615 miles / 424 runners
1. Topo Athletic Ultrafly 2 4501 miles / 517 runners
1. Altra Escalante 4879 miles / 827 runners
2. Nike Structure 20 1935 miles / 211 runners
2. Altra Escalante 2139 miles / 334 runners
2. Nike VaporFly 4% Flyknit 4335 miles / 594 runners
3. Nike air structure 1810 miles / 205 runners
3. Altra Solstice 2110 miles / 355 runners
3. Nike Nike Zoom Pegasus Turbo 3212 miles / 460 runners
4. ASICS Kayano 25 1401 miles / 185 runners
4. Hoka One One Clifton 1931 miles / 318 runners
4. Nike ZoomX Invincible Run 2992 miles / 448 runners
5. Adidas Adidas Boston Boost 7 1282 miles / 157 runners
5. Nike Nike Zoom Pegasus Turbo 1812 miles / 251 runners
5. Saucony Kinvara 9 2593 miles / 420 runners

Informacijos šaltinis: Shoes – RunScribe Gait Analysis

3D judesio stebėsenos ir vertinimo laboratorija užtikrins sportinį „LTeam“ atletų tobulėjimą

3D motion lab

Nuo šiol Lietuvos olimpinės komandos „LTeam“ sportininkai galės naudotis specialia įranga, leidžiančia nuodugniai ištirti jų funkcinius judesius nepriklausomai nuo kultivuojamos sporto šakos – Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) ir Lietuvos olimpinis fondas (LOF) pradeda bendradarbiavimą su biomechaninių tyrimų laboratorija „3D Motion Lab“.

3D motion lab

Inovatyvi 3D judesio stebėsenos ir vertinimo laboratorija padės identifikuoti silpnuosius aukšto meistriškumo sportininkų sveikatos rodiklius. Naudojant švedų kompanijos „Qualisys 3D“ prietaisus sportininkams bus atliekami eisenos ir laikysenos, bėgimo, funkcinių judesių analizė, pusiausvyros testas, reikalui esant skiriama individuali kineziterapija. Remiantis gautais rezultatais, kompetentingi specialistai atletams užtikrins efektyvų sveikatos stiprinimo planą, pateiks rekomendacijas siekiant geresnių sportinių rezultatų, padės greičiau reabilituotis patyrus įvairias traumas.

„Partnerystė su tyrimų laboratorija „3D Motion Lab“ – svarbus žingsnis siekiant maksimalaus „LTeam“ sportininkų fizinio pasirengimo bei nepriekaištingos jų sveikatos užtikrinimo. Puikiai suprantame tyrimų svarbą – žinodami konkrečius rodiklius ir gaudami individualias specialistų rekomendacijas olimpiečiai galės efektyviau išnaudoti savo fizines galimybes, tikslingiau treniruotis tausodami kūną“, – sakė trečiadienio popietę su „3D Motion Lab“ bendradarbiavimo sutartį pasirašiusi olimpinė čempionė, LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

3D motion lab

Laboratorijoje naudojama švedų kompanijos „Qualisys 3D“ vaizdo matavimo ir analizės įranga pagrįsta pažangiomis technologijomis, preciziškais biomechaniniais tyrimais ir diagnostika.

„Tikiu, kad šio bendradarbiavimo naudą pajaus visi „LTeam“ komandos nariai. Džiaugiamės, kad modernios 3D judesio stebėsenos ir vertinimo technologijos dėka galėsime prisidėti prie olimpiečių rezultatų gerinimo. Mūsų siekis – padėti jiems sportuoti efektyviai ir, svarbiausia – nepatiriant jokio skausmo ar papildomo diskomforto“, – teigia „3D Motion Lab“ vadovė Rūta Vilemienė.

Inovatyvi sistema fiksuoja judėjimo trajektorijas, esančias ant kūno kontrolinių taškų žymeklių, jas atspindi infraraudonaisiais spinduliais. Atliekant judesius sportininkas yra stebimas net iš 11 skirtingų pusių – čia naudojama 9 infraraudonųjų ir 2 vaizdo kameros, išdėstytos aplink tiriamąjį. Galiausiai gauti rezultatai vėliau perkeliami į virtualią erdvę, juos įvertina kineziterapeutas, jis pateikia išvadas ir rekomendacijas, skirtas didinti sporto ar reabilitacijos efektyvumą.

Netaisyklinga vaikų laikysena: laiku nepastebėjus, pasekmės visam gyvenimui?

Dažnai laikyseną suvokiame kaip estetinę problemą. Tačiau realybė kiek kitokia. Tai ne tik grožis, tačiau ir sveikata.

Atlikta nemažai mokslinių tyrimų įrodančių, kad netaisyklinga laikysena gali paskatinti: nugaros ir krūtinės skausmus, galvos ir kaklo skausmus, nuovargį ir energijos stoką, o kai kuriais atvejais net ir virškinimo sutrikimus. Esant netaisyklingai laikysenai, ypač krūtinės ląstos ir stuburo deformacijoms, vidaus organai suspaudžiami, jų veikla apsunkinama, išsivysto įvairūs negalavimai.

Prieš mokslo metus visi skubame apsilankyti pas šeimos gydytojus vaikų sveikatos patikrinimui. Juk reikia pažymos? Ir turbūt nesuklysim sakydami, kad dažnas mūsų išgirstame, jog mūsų atžalų laikysena yra netaisyklinga. Tačiau ar tai liga? Galbūt ne. O jei nėra ligos, gal nereikia ir gydymo?

Tad, šeimos gydytojų paraginti skubame ieškoti kineziterapeuto pagalbos, ir tikimės, kad keli vizitai problemą išspręs, tarsi augantį vaiką ar paauglį galima būtų greitai „perlipdyti“ gerai paminkius ar tiesiog atlikus keletą fizinių pratimų.

Tą patvirtina ir 3D Motion Lab laboratorijos specialistai: itin didėja konsultacijų susijusių su ydinga laikysena ir jos sukeltomis problemomis, kurios lydi visą likusį gyvenimą.

Žmogaus branda yra suskirstyta į kelis esminius etapus: kūdikystę, ankstyvąją ir vėlyvąją vaikystę, paauglystę bei pilnametystę, todėl būtina stebėti vaiko sveikatą visais brandos etapais, ypač vaikystėje ir paauglystėje, nes būtent tada formuojasi visi pagrindiniai įgūdžiai ir įpročiai.

Vaiko eisena bei laikysena nėra tik estetinė išvaizda. Kai kūne nėra disbalanso – vaikas mažiau eikvoja energijos einant, sėdint ar stovint ar užsiimant kita veikla.

Ankstyvas diagnozavimas ir kompleksinis gydymas gali padėti sustabdyti šias problemas. Kuo anksčiau bus nustatyti sutrikimai ir parinktos tinkamos korekcinės priemonės, tuo anksčiau bus galima sumažinti problemas, kurios iškils vėliau, vaikui suaugus.

Kviečiame mokyklinio amžiaus vaikus ir paauglius atvykti į 3D Motion Lab laboratoriją konsultacijai pas kineziterapeutą Mangirdą Kazačenko.

Dėka laboratorijoje naudojamos Qualisys MoCap sistemos 3D Motion Lab specialistas galės kruopščiai įvertintI susiformavusias vaiko laikysenos problemas. Šia, 2 AMTI jėgos plokščių, 11 kamerų ir 49 žymeklių uždėtų ant svarbiausių kūno taškų, sistema mes matome visą vaiko kūną. Tad atlikę tyrimą, gausite nuodugnią eisenos ir laikysenos vertinimo analizę bei kineziterapeuto rekomendacijas dėl tolimesnio gydymo plano. Net ypač patyręs specialistas per tokį trumpą laiką nepastebės tokių rodiklių, kokius mes galime matyti pasitelkdami Qualisys 3D vaizdo matavimo ir analizės sistemą.

Netaisyklinga_laikysena_3Dmotionlab
Netaisyklinga vaiko laikysena_3dmotionlab

Programinės įrangos dėka mes jau matome, kad šio vaiko laikysena yra pakumpusi, dubens padėtis yra netaisyklinga, padidėjęs kojų atramos plotas bei kojos per daug kreipiamos į vidinę pusę. Jei šiuo atveju pacientui nebūtų taikomas tolimesnis kineziterapijos gydymas – netolimoj ateity vaiko lauktų rimtos nugaros problemos.

Registruotis tyrimui Registruotis tyrimui

Persitreniravimas – šių dienų problema

Kineziterapeutas_Persitreniravimas_pozymiai_simptomai

3DMotionLablaboratorijos kineziterapeutas Mangirdas Kazačenko teigia, kad dažnai žmonės sportuodami bet kokia kaina galvoja tik apie rezultatą, tačiau nesusimąsto, kaip netaisyklingas judėjimas gali paveikti kūną. Šiais laikais galima rasti daug informacijos apie pratimų programas, mitybą ar sveikos gyvensenos propagavimą, tačiau mažai kas domisi fizinio krūvio ir poilsio optimizavimu. Norint pasiekti geriausią fizinės veiklos rezultatą, turi būti užtikrinimas ir atitinkamas poilsis. Kiekvienas aktyviai gyvenantis žmogus susiduria su kliūtimis, įskaitant pervargimą, traumas, ligas ir „perdegimą“.

Sportuojant labai svarbu optimizuoti krūvio ir atsigavimo būsenas. Efektyvus atsigavimas po intensyvių treniruočių dažnai gali nulemti sportinį rezultatą. Pastaraisiais dešimtmečiais sportininkai, treneriai ir mokslininkai ieško naujų kūrybiškų metodų, leisiančių pagerinti treniruočių kokybę ir kiekybę. Todėl ypač svarbu tinkamai subalansuoti treniruotę ir atsigavimą po jos bei atrasti metodus, kurie padėtų išvengti persitreniravimo, maksimaliai padidintų atsigavimą ir padėtų sėkmingai įveikti ribą tarp didelių ir per didelių treniruočių krūvių.

Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad persitreniravimo sindromas yra sisteminis uždegiminis procesas, turintis neigiamą įtaką žmogaus fizinei ir psichologinei gerovei. Persitreniravimas yra netinkamas atsakas į fizinį krūvį, kai jis yra per didelis ir nesuderinamas su tinkamu poilsiu. Šiai problemai daug įtakos turi ir tokie faktoriai kaip miego trūkumas, nuolatinis stresas ar sportuojant užvaldantis noras įveikti savo iškeltą kartelę treniruotėje.

Kineziterapeutas_Persitreniravimas_pozymiai_simptomai

Kaip įvertinti, ar kenčiate dėl pervargimo sindromo? 3DMotionLab kineziterapeutas rekomenduoja atkreipti dėmesį į pagrindinius juntamus persitreniravimo simptomus:

  • Energijos trūkumas – išsekimo ar nuovargio jausmas;
  • Entuziazmo sportui praradimas arba sumažėjęs konkurencingumas;
  • Sumažėjęs treniruočių pajėgumas, intensyvumas ar našumas;
  • Padidėjęs traumų dažnis;
  • Sumažėjęs apetitas arba svorio kritimas;
  • Lengvas raumenų ar sąnarių skausmas;
  • Nuotaikų kaita;
  • Negalėjimas susikaupti;
  • Galvos skausmai;
  • Nemiga;
  • Nereguliarus širdies susitraukimų dažnis arba širdies ritmas;
  • Nusilpęs imunitetas (padažnėję peršalimo simptomai);
  • Reprodukcinės sistemos problemos.

Jei iš aukščiau paminėtų punktų atpažįstate save, tuomet, greičiausiai, turite pervargimo sindromą, bet jei nesate įsitikinę, būtų pravartu kreiptis į specialistus, dirbančius su sportu.

Būtina aptarti ir pervargimo prevenciją bei konservatyvius atsistatymo būdus.

Kaip išvengti pervargimo?

Gali būti sudėtinga nuspėti, ar jums negresia persitreniravimas, nes kiekvienas žmogus skirtingai reaguoja į įvairias treniruotes. Tačiau visiems be išimties svarbu susiplanuoti tinkamą laiką poilsiui.

Nors yra daug metodų, leidžiančių objektyviai patikrinti persitreniravimą, psichologiniai požymiai ir simptomai, susiję su žmogaus psichinės būsenos pokyčiais, dažnai yra pagrindinis rodiklis. Jei manote, kad treniruojatės per sunkiai, išbandykite šias taktikas, kad išvengtumėte pervargimo sindromo.

Stebėkite savo nuotaiką

Sumažėję teigiami jausmai aktyviai veiklai ir sustiprėję neigiami jausmai – depresija, pyktis, nuovargis ir dirglumas – dažnai pasireiškia praėjus kelioms dienoms po intensyvaus persitreniravimo. Kai tik pradedate pastebėti šiuos jausmus, skirkite šiek tiek laiko pailsėti arba sumažinkite intensyvumą.

Matuokite savo širdies ritmą

Kitas metodas yra stebėti širdies ritmo pokyčius laikui bėgant. Treniruotės metu stebėkite savo širdies ritmą ramybės būsenoje ir tam tikro intensyvumo pratimų metu ir jį užsirašykite. Jei širdies susitraukimų dažnis padidėja ramybės būsenoje arba esant tam tikram intensyvumui, gali kilti persitreniravimo sindromo rizika, ypač jei pradeda vystytis kuris nors iš aukščiau išvardytų simptomų. Bet koks ryškus nuokrypis nuo normos gali reikšti, kad jūs dar visiškai neatsigavote.

Pervargimo sindromo gydymas

Priklausomai nuo jūsų simptomų sunkumo, yra keletas būdų, kaip natūraliai gydyti pervargimo sindromą. Jei įtariate, kad galėjote persitreniruoti, apsvarstykite juntamus simptomus. Jei per kelias dienas nepastebėsite pagerėjimo arba simptomai pablogės, kreipkitės į gydytoją.

Sumažinkite treniruotės krūvį arba leiskite sau keletą dienų pailsėti. Pervargimo sindromo tyrimai rodo, kad tinkamas poilsis yra pagrindinis gydymo planas.

Tinkama mityba ir pakankamas skysčių suvartojimas

Įsitikinkite, kad gaunate pakankamai baltymų ir angliavandenių, kad palaikytumėte raumenų atsigavimą. Be galo svarbu palaikyti tinkamą skysčių balansą, gerti daug vandens (Jūsų kūno svoris (kg) dauginamas iš 0,035 (35 ml)). Tinkamas skysčių užtikrinimas yra labai svarbus tiek sveikimui, tiek profilaktikai.

Treniruočių pobūdžio pakeitimas

Jei negalite be sporto, tuomet išbandykite kitokio pobūdžio treniruotes. Apkraukite kitas raumenų grupes, atlikite daugiau tempimo ir atpalaidavimo pratimų, dozuotai vaikščiokite ar važiuokite dviračiu – tokiu būdu pervargusiems raumenims leisite pailsėti, bet vis tiek palaikysite fizinę formą.

Masažas ir atsipalaidavimas

Tyrimai rodo, kad masažas yra naudingas raumenų atsistatymui ir gali pagerinti uždelstą raumenų skausmą. Taip pat pasistenkite kiek įmanoma sumažinti išorinius faktorius, tokius kaip neigiamas stresas ar neišsimiegojimas.

Dabar, kai žinote pervargimo sindromo požymius ir simptomus, pirmas žingsnis norint susigrąžinti įprastą treniruočių režimą yra poilsis, skysčių norma organizme ir tinkama mityba. Gali prireikti šiek tiek laiko, kol grįšite į geriausią formą, todėl atsigavimo procese stenkitės būti kantrūs.

Atminkite, kad kai užsiimate bet kokia fizine veikla, svarbu klausytis savo kūno. Jei kyla klausimų ar norite greičiau grįžti į aktyvų gyvenimą, rekomenduojame kreiptis į sporto medicinos gydytoją ar kineziterapeutą.

3DMotionLab paciento istorija

Mūsų pacientas Jan Højlund bėgioti pradėjo dar 2016-aisiais, tačiau būdamas visiškas naujokas šioje sporto šakoje, kaip ir daugelis pradedančiųjų, neišvengė klaidų.

Pirmaisiais metais didelių traumų nepasitaikė, nes treniruotės buvo žemo intensyvumo, tačiau viskas pasikeitė pradėjus ruoštis maratonui. Jan treniravosi pagal draugo sudarytą programą ir netrukus treniruočių metu pradėjo jausti intensyvius kelių skausmus. Po maratono Jan suprato, kad, norint treniruotis toliau, būtina tobulinti bėgimo techniką. Pritaikius ChiRunning techniką, situacija ženkliai pagerėjo, tačiau intensyvesnių treniruočių metu skausmas kelyje grįžo, o drauge su juo atsirado ir skausmas dešiniame klube.

Vėliau Jan kreipėsi į chiropraktikos, fizioterapijos specialistus, kurie pagelbėjo sprendžiant su raumenimis susijusias problemas, bet neišsprendė giluminių skausmų priežasčių. 2021 pacientas jau buvo ženkliai sumažinęs savo treniruočių apimtis dėl kairiojo kelio skausmo – Jan manė, kad teks atsisakyti bėgimo išvis.

2021 metų spalį Jan atrado 3DMotionLab Vilniuje, kur jam buvo atlikta bėgimo ir eisenos analizė. Ištyrus paciento bėgimo techniką, stuburą ir eiseną, pavyko išsiaiškinti skausmo priežastį ir numatyti jo eliminavimo strategiją. Atlikus išsamią kūno analizę, paaiškėjo, kad skausmas pacientui atsirado dėl asimetrijos – viena jo koja 1.5 cm ilgesnė nei kita ir pėda bėgimo metu dedama išorine dalimi, o tai sukelia didelę apkrovą išorinei kojų daliai ir skausmą klube.

Judėdamas žmogus visada nesąmoningai teikia pirmenybę kažkuriai vienai kojai dėl dominuojančios kūno pusės, pavyzdžiui, į žemę daugiau remiasi tik dešine pėda, o kairiaja tik primina. Ilgainiui tai lemia skeleto-raumenų sistemos disbalansą, kuris turi įtakos visam kūnui. Dažna to pasekmė – būtent kojų ilgių skirtumas dėl pasikeitusio dubens pasvirimo kampo.

Atlikus išsamią diagnostiką Jan buvo pritaikyti specialūs vidpadžiai avalynei bei sudaryta individuali kineziterapijos programa, siekiant kompensuoti kojų ilgį ir normalizuoti dubens pasvirimą. Pacientas nebejaučia skausmo ir mėgaujasi bėgimu.

Jei ir Jūs norite džiaugtis mėgstama sportine veikla, nežalojant savęs, kreipkitės į mūsų specialistus!

Tempimo pratimų teikiama nauda

Atsako kineziterapeutas Mangirdas

Šiais laikais fizinis aktyvumas tampa neatsiejama mūsų dienos dalimi. Žmonės pradeda domėtis ne tik įvairiomis sporto rūšimis, bet ir tinkamu pasiruošimu joms: inventoriumi, apranga, avalyne bei svarbiausiu aspektu – apšilimu. Tinkamas apšilimas gali užtikrinti traumų bei po sporto kylančio diskomforto prevenciją.

“Pacientai manęs dažnai teiraujasi apie tempimo pratimus: „kodėl turėčiau temptis?“, „kada turėčiau tai daryti?“ , „kaip dažnai tai daryti?“. Mes visi žinome, koks geras jausmas apima prasitempus kylant iš lovos arba ilgiau pasėdėjus prie stalo. Po ilgesnės monotoniškos veiklos kūnas tarsi pats prašo, kad ištemptume tam tikras vietas, kurios patyrė apkrovą.”

Mangirdas KazačenkoKineziterapeutas

Tempimas taip pat padidina kraujo tekėjimą į raumenis, pagerina lankstumą ir sąnarių judesių amplitudę, o tai sumažina susižeidimo riziką. Kaip kineziterapeutas dažnai dirbu su pacientais, kuriems reikalingas didesnis lankstumas ir didesnė judesių amplitudė, ypač po raumenų ar kaulų traumos.

Norėčiau pabrėžti, kad skirtingai fizinei veiklai reikėtų pasirinkti atitinkamą apšilimą. Galima būtų išskirti du apšilimo būdus – statinius bei dinaminius tempimo pratimus. Toliau aptarsiu, kokiais atvejais kuri tempimo pratimų rūšis yra reikalingi.

Statiniai tempimo pratimai

Šie tempimo pratimai yra efektyvesni, kai taikomi esant tam tikram sutrikimui arba po fizinės veiklos (esant ribotai judesių amplitudei, jaučiant raumenų skausmą po treniruotės, esant raumenų disbalansui). Atliekant šiuos tempimus raumenį reikia ištempti kiek įmanoma daugiau ir užlaikyti nuo 20 iki 45 sekundžių bei pakartoti iki 5 kartų. Svarbu pabrėžti, kad neturite jausti skausmo – tempimus atlikite lėtai bei nepamirškite giliai kvėpuoti. Norint išlaikyti optimalią fizinę sveikatą ir tinkamą judesių amplitudę be didesnių pastangų, labai svarbu taisyklingai atlikti statinius tempimo pratimus.

Dinaminiai tempimo pratimai

Šie tempimo pratimai atliekami prieš treniruotę, varžybas ar kitą sportinę veiklą. Juos atliekant skatinama kraujo apytaka raumenyse, pagerėja greitis, judrumas bei suaktyvėja deguonies pasisavinimas organizme. Šie funkciniai ir sportui būdingi judesiai padeda padidinti raumenų temperatūrą ir sumažinti raumenų standumą, todėl svarbu atlikti 10-15 minučių trukmės dinaminius tempimo pratimus prieš sportą.

Mūsų gydytojai ir kineziterapeutai pacientams, norintiems išlaikyti fizinę sveikatą, dažnai rekomenduoja tempimo pratimus.